Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Wybierając leasing, warto pomyśleć również o ubezpieczeniu. Oferta ubezpieczeniowa jest bardzo złożona, dlatego znając mechanizmy kalkulacji cen polis OC i AC da się sporo zaoszczędzić.

Przy zakupie auta warto pomyśleć o koszcie jego ubezpieczenia.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia:

  • wartość przedmiotu leasingu,
  • historia ubezpieczeniowa,
  • łącznie ubezpieczeń w pakiety,
  • zabezpieczenia w aucie,
  • sposób zakupu, przez agenta, przez internet,
Szerzej wyżej wymienione tematy omawiamy w dalszej części artykułu. Należy pamiętać, że cena polisy będzie zależała od wartości auta i od pojemności silnika. Dlatego przed zakupem samochodu warto zastanowić się, czy na pewno wykorzystamy jego rozmiar i moc silnika. Czy rzeczywiście opłaca się nam spełniać kaprys posiadania luksusowego auta, którego koszt ubezpieczenia oraz późniejszego utrzymania będzie większy. Warto wiedzieć, że wszystkie modyfikacje samochodu wpływają niekorzystnie na koszt ubezpieczenia. Wersje sportowe oraz tuning, które kuszą młodych kierowców, zawsze oznaczają wyższe ubezpieczenie.

Zakup polisy OC i AC w pakiecie

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych kusi zniżkami przy sprzedaży łączonej OC i AC. Przy takim zakupie klient może otrzymać, w zależności od zakładu ubezpieczeń, do 10 % zniżki. Jednak w niektórych przypadkach zapłacimy mniej nawet przy zakupie samego OC. Zdarza się, że kupując OC i AC w różnych towarzystwach, można zaoszczędzić 5-10% składki. Warto więc poświęcić więcej czasu na przeanalizowanie wielu ofert i sprawdzenie, czy oferta pakietowa rzeczywiście bardziej się opłaca.

Ubezpieczenie przez internet

Oferta ubezpieczycieli jest szeroka, a ich porównanie z pewnością pomoże nam znaleźć najtańszą. Obecnie firmy oferują kilkuprocentowe zniżki za dokonanie zakupu ubezpieczenia online. Jednak szczegółowa analiza każdej z ofert ubezpieczycieli wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i tu z pomocą przychodzi właśnie internet. W sieci można znaleźć strony, które po wypełnieniu formularza pokażą nam ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Należy jednak pamiętać, że najtańsze firmy nie płacą za pojawianie się na tego typu stronach. Dlatego warto również odwiedzić lokalnego pośrednika ubezpieczeniowego.

Bezpieczna jazda

Ostrożne prowadzenie samochodu jest oczywiste ze względu na bezpieczeństwo, ale również korzystnie wpływa na cenę polisy. Za bezwypadkową jadę, zniżka na ubezpieczenie będzie się powiększać wraz z upływem kolejnych lat, a jej maksymalna wartość może osiągnąć 60%. Jeśli ostrożną jazdą wypracowaliśmy sobie spore zniżki, to warto sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje dodatkowe ubezpieczenie od ich utraty. Dzięki temu w przypadku szkody, można zachować dotychczasową, maksymalna zniżkę. Natomiast decydując się na zmianę ubezpieczyciela upewnijmy się, że dotychczasowe zniżki będą honorowane także u niego.

Bezpieczniejsze auto

Łatwiej będzie kupić tańszą polisę AC jeżeli jeździmy dobrze zabezpieczonym samochodem, cieszącym się niewielką popularnością wśród złodziei. Poza marką, o oszczędności na składce zadecyduje również miejsce, gdzie zazwyczaj parkujemy auto. Jeżeli jest to garaż lub parking strzeżony - wówczas zapłacimy mniej. Również wszelkiego typu alarmy, a w szczególności wszelkie nowoczesne technologie pozwalające zlokalizować samochód obniżają cenę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie pełne czy nie

Wybór rodzaju ubezpieczenia, pełne czy tylko od spalenia i kradzieży, to kolejny element jaki należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Tańsza opcja chroni nas przed kosztami w przypadku kiedy ucierpi osoba trzecia, ale kierowcy z tą opcja nie przysługuje odszkodowanie. Opcja premium jest stosunkowo droższa, ale chroni nas również podczas kolizji z naszej winy. Porównując różne ubezpieczenia, warto szczególną uwagę zwrócić na zakres ubezpieczenia.

Dodanie drugiej osoby do ubezpieczenia

Gwarantuje to niższą cenę ubezpieczenia, ale tylko w przypadku kiedy osoba ta jest starsza, lub nie ma odnotowanych żadnych kolizji.

Zawsze ubezpieczając samochód poświęćmy na to trochę czasu - będzie to opłacalne, a także pozwoli na wyszukanie polisy o lepszym zakresie ochrony. Niestety czasem przy umowach leasingu wybór ubezpieczenia jest ograniczony, więc nawet mimo dobrych chęci ciężko nam będzie zaoszczędzić. Zachęcamy jednak próbować :)

Wprowadzenie do leasingu - wybierz temat: